wsiepolskie.pl

Encyklopedia Wsi i Regionów

Województwo

lubuskie
 • Orzeł z obrazu Matki Bożej Rokitniańskiej
 • Cudowny obraz Matki Bożej Rokitniańskiej
 • Kaplica polna
 • Sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie
 • Widok na Rokitno
 • Widok na Kalwarię Rokitniańską
 • Dom Pomocy Społecznej
 • Rokitno
 • Kompleks sanktuaryjny
 • Sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie
 • Nabożeństwo Kalwarii Rokitniańskiej
 • Widok na wieś z lotu ptaka
 • Kaplica cmentarna
 • Kościół pw. Matki Bożej Częstochowskiej
 • Widok na wieś
 • Pałac w Siecieborzycach
 • Kościół pw. Matki Bożej Częstochowskiej
 • Kościół pw. Matki Bożej Częstochowskiej
 • Pałac w Siecieborzycach
 • Pałac w Siecieborzycach
 • Pałac w Siecieborzycach
 • Pałac w Siecieborzycach
 • Stara rycina Fryderyka Bernarda Wernhera
 • Remiza Ochotniczej Straży Pożarnej w Świdnicy
 

Herb

WOJEWÓDZTWO LUBUSKIE


Mapa Polski - województwo Lubuskie

 

 

Stolica województwa: siedziba wojewody Gorzów Wlkp., siedziba sejmiku Zielona Góra
Obszar: 13 988 km²
Ludność ogółem: 1 010 047 mieszk. (GUS 2009 r.)
• w miastach 642 494
• na wsi 367 553
Większe miasta: Zielona Góre, Gorzów Wlkp., Nowa Śól, Żary, Żagań, Świebodzin
Gęstość zaludnienia: 72 mieszk./km²
Urbanizacja 70,6%
Powiaty ogółem: 14
• powiaty grodzkie 2
• powiaty ziemskie 12
Gminy ogółem: 83
• gminy miejskie 9
• gminy miejsko - wiejskie 33
• gminy wiejskie 41
Tablica rejestracyjna: F

 

GUS Województwo Lubuskie -Statystyczny portret terytorium

Statystyczne Vademecum Samorządowca - innowacyjna publikacja opracowana przez Główny Urząd Statystyczny, przedstawia statystyczne portrety jednostek terytorialnych naszego kraju.
czytaj więcej

Województwo Lubuskie jest jednym z najpiękniejszych regionów Zachodniej Polski. Leżące na pograniczu polsko-niemieckim, na szlaku łączącym wschodnią i zachodnią Europę, niezwykle malownicze, gęsto zalesione, urozmaicone przez rzeki i jeziora jest idealnym miejscem spędzania wolnego czasu przez miłośników turystyki aktywnej.

Różnorodność atrakcji czekających na turystów w tym „zielonym zakątku” jest ogromna: piękno nieskażonej przyrody, liczne rezerwaty, atrakcyjne łowiska, prężnie rozwijająca się infrastruktura turystyczna, wysokiej klasy zabytki - świadectwa burzliwej historii tych ziem, bogaty kalendarz wydarzeń kulturalnych... O każdej porze roku nasi Goście znajdą tu coś dla siebie.

Niewielki – bo mający pod względem swej powierzchni 13-te miejsce w kraju - Region Lubuski obejmuje swym zasięgiem tereny nad Nysą Łużycką, Obrą, dolną Wartą i środkową Odrą, granicząc od zachodu z niemieckimi landami: Brandenburgią i Saksonią, a po stronie polskiej z województwami: zachodniopomorskim, dolnośląskim i wielkopolskim. Posiada dwie stolice: Zieloną Górę – siedzibę władz samorządowych oraz Gorzów Wielkopolski – siedzibę administracji rządowej.

COŚ DLA MIŁOŚNIKÓW NATURY...

Województwo lubuskie dysponuje bogatą ofertą atrakcji turystycznych, przede wszystkim dzięki swoim walorom naturalnym. Jest jednym z pięciu regionów o najniższym zanieczyszczeniu środowiska, a także ważnym ośrodkiem ornitologicznym z najlepszym w Polsce rezerwatem ornitologicznym w Słońsku, gdzie zamieszkuje ponad 200 różnych gatunków ptaków. Na jego obszarze znajduje się ponad 500 zbiorników wodnych, a roślinność i rzeźba terenu zaskakują swoją różnorodnością.

Dla ochrony tego obszaru, którego blisko połowę stanowią kompleksy leśne – co daje regionowi pierwsze miejsce w kraju - utworzone zostały liczne rezerwaty, parki krajobrazowe i zespoły przyrodniczo-krajobrazowe, obejmujące 30% powierzchni województwa. Należą do nich m.in.: fragment Drawieńskiego Parku Narodowego, Park Narodowy „Ujście Warty”, osiem parków krajobrazowych, 55 rezerwatów i prawie 2000 pomników przyrody. Na obszarze Nadleśnictwa Lubsko utworzono - jeden z kilku w Polsce - Leśny Kompleks Promocyjny – obszar, gdzie następuje trwałe zachowanie lub odtwarzanie naturalnych walorów lasów.

...ZAINTERESOWANYCH HISTORIĄ...

Ziemia Lubuska miała sporo szczęścia podczas dziejowych zawieruch, bo do dzisiejszych czasów zachowały się tu wciąż urzekające swoim pięknem liczne obiekty o charakterze zabytkowym: zamki, pałace, dworki, kościoły, klasztory i dawne fortyfikacje. Wiele cennych obiektów ukrytych jest w maleńkich miejscowościach lub wioskach, np. pałace w Drwalewicach, Brodach, Lasocinie, zamek w Łagowie, dwór w Miłakowie. Imponujące budowle stoją w Kożuchowie (jedne z najdłuższych murów obronnych w Europie), Żarach czy Żaganiu. Warto odwiedzić potężne ruiny zamku w Siedlisku.

Równie wspaniale reprezentowana jest architektura sakralna. Przykładem są: zespół klasztorny w Gościkowie Paradyżu - perła architektoniczna na skalę ogólnopolską, a także drewniane kościółki w Klępsku i Chlastawie, franciszkański kościół we Wschowie, augustiański zespół klasztorny w Żaganiu czy pocysterski zespół klasztorny w Obrze. Ciekawostką jest też ogromna ilość średniowiecznych krzyży pokutnych, rozsianych po całym województwie.

Perełką Lubuskiego jest Międzyrzecki Rejon Umocniony - jeden z największych i najciekawszych systemów fortyfikacyjnych w Europie udostępniony do zwiedzania. Dziesiątki kilometrów podziemnych korytarzy, przemyślnie ukryte wśród lasów i łąk żelbetonowe bunkry, rozbudowany układ zapór, ruchomych mostów, kanałów od lat zadziwiają swym rozmachem i poziomem rozwiązań inżynierskich.

W korytarzach MRU czeka na turystów jeszcze jedna atrakcja - największy w Europie rezerwat nietoperzy. Jak szacują specjaliści, co roku zimuje w nim ok. 30 tys. tych latających ssaków.

...I FANÓW DOBREJ ROZRYWKI

Lubuskie to nie tylko przyroda, rozległe lasy i unikalne zabytki. To również mnóstwo wydarzeń kulturalnych, koncertów, imprez odbywających się przez cały rok różnych miejscowościach regionu.

W Lubuskiem znajdują się interesujące muzea, m.in.: Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze, które prezentuje wystawy dotyczące produkcji win - jedyne tego typu w Polsce, Muzeum Wojskowe, Muzeum Etnograficzne – skansen w Ochli, Muzeum Lubuskie w Gorzowie Wlkp., Muzeum Martyrologii Alianckich Jeńców Wojennych, Muzeum Archeologiczne w Świdnicy, Muzeum Regionalne w Międzyrzeczu oraz Lubuskie Muzeum Pożarnictwa w Kęszycy Leśnej. Każdego roku w województwie organizowane są liczne imprezy o charakterze międzynarodowym, m.in.: Międzynarodowe Spotkania Muzyczne "Wschód-Zachód" w Zielonej Górze, Międzynarodowy Letni Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Drezdenku, Międzynarodowy Dziecięcy Festiwal Folkloru w Zielonej Górze, Lubuskie Lato Filmowe w Łagowie Lubuskim, Międzynarodowe Spotkania Zespołów Cygańskich Romane Dyvesa oraz znane już poza granicami regionu i kraju - Dni Zielonej Góry – WINOBRANIE, „Noc Nenufarów” i Zlot Miłośników Fortyfikacji w Lubrzy oraz Przystanek Woodstock.

                                                      WYPOCZYWAJMY AKTYWNIE!

NA WODZIE...

Lubuskie to kraina lasów i jezior. Zalety tego obszaru docenią miłośnicy przyrody, aktywnego wypoczynku, myślistwa czy rybołówstwa. Region zapewnia szerokie możliwości rozwoju bazy turystycznej, w szczególności związanej z turystyką aktywną. Liczne jeziora i rzeki sprzyjają miłośnikom sportów wodnych. Województwo przecinają szlaki kajakowe, ponadto działają doskonale wyposażone ośrodki żeglarskie. Przez region przepływa Odra, druga co do wielkości rzeka w Polsce, a także Warta, Noteć i Bóbr, które posiadając wiele żeglownych szlaków obdarowują Lubuskie idealnymi warunkami do uprawiania sportów wodnych.

...W SIODLE...

Na Ziemi Lubuskiej znajduje się kilkadziesiąt ośrodków jazdy konnej. Część z nich działa przy gospodarstwach agroturystycznych, inne przy pensjonatach, hotelach i zajazdach, zazwyczaj pięknie położonych wśród lasów i jezior. Ośrodki oferują szeroki wachlarz usług: począwszy od nauki jazdy konnej pod okiem wykwalifikowanych instruktorów, przez rozmaite imprezy plenerowe (rajdy i obozy konne), zajęcia dla zaawansowanych (tory krosowe, skoki przez przeszkody) i hipoterapię. Większość dysponuje nowoczesnymi stajniami, krytymi ujeżdżalniami, parkurami oraz służy pomocą w transporcie koni. Do najważniejszych ośrodków hippicznych na ziemi lubuskiej zaliczyć warto Lubniewice, Łagów, Ochlę, Drzonków, Raculkę, Przylep, Kostrzyn, Słubice, Gryżynę, Bronków i Stawy.

...PIESZO...

Piesze wędrówki po lubuskich zakątkach to ciągłe odkrywanie piękna bogactw oferowanych przez przyrodę. Zarówno amator leniwych spacerów, jak i zagorzały piechur znajdzie coś dla siebie wśród biegnących przez lasy, łaki, pojezierza i pradoliny kilkudziesięciu znakowanych szlaków turystycznych o łącznej długości niemal 1500 km.

Są to szlaki bardzo łatwe i o wysokim stopniu trudności, podmiejskie, przyrodnicze, spacerowe, krajobrazowe i regionalne, wiodące wokół najciekawszych zabytków, jak np. 23-kilometrowa trasa z Żagania do Żar czy 60-kilometrowy szlak z Gościkowa do Świebodzina. Niektóre z nich znakomicie nadają się na niedzielne wycieczki, inne będą okazją do dłuższych wypraw z plecakiem i namiotem.

...NA DWÓCH KÓŁKACH...

Województwo Lubuskie, to idealne miejsce zarówno do uprawiania kolarstwa, jak i turystyki rowerowej. Wyczynowcy korzystają ze znakomitej sieci dróg, która oplata cały region. Z kolei amatorzy spokojnej jazdy na dwóch kółkach mogą korzystać ze szlaków turystycznych oraz licznych ścieżek rowerowych, które powstały dzięki pomocy Unii Europejskiej. Niektóre z nich wytyczono np. na koronach wałów przeciwpowodziowych, inne prowadzą wzdłuż jezior i przez leśne ostępy. Na rowerzystów w lubuskiem czekają liczne leśne kampingi, gospodarstwa agroturystyczne, pensjonaty, pola biwakowe. W wielu z tych miejsc bez problemu można też wypożyczyć rowery.

...W POWIETRZU...

Stolicą turystyki lotniczej w Lubuskiem jest podzielonogórski Przylep. Mieści się tam lotnisko i siedziba Aeroklubu Ziemi Lubuskiej. Aeroklub prowadzi usługi lotnicze, szkoleniowe, hotelarskie i gastronomiczne. Działają w nim sekcje: samolotowa, spadochronowa, szybowcowa, modelarska, motolotniowa, balonowa i paralotniowa.

Każdy, kto chce podziwiać uroki Ziemi Lubuskiej z powietrza, może zapisać się na kurs lub uczestniczyć w obozach szkoleniowych. Ale można też po prostu skusić się na turystyczny lot szybowcem bądź balonem.

...NA CZTERECH KÓŁKACH...

Lubuskie przyciąga zakochanych w ryku silników amatorów jazdy terenowej. Rajdy samochodowe na Ziemi Lubuskiej mają długą tradycję. Odbywają się tu imprezy zarówno dla zawodowców, jak i amatorów, których ściągają największe w kraju wojskowe poligony stwarzające idealne warunki dla organizacji widowiskowych zawodów. Wszystkim tym imprezom sprzyja ukształtowanie województwa, mnogość lasów i stosunkowo niewysokie w skali kraju zaludnienie.

...NA POLOWANIU...

Nie ma żadnej przesady w stwierdzeniu, iż Lubuskie jest zielonymi płucami Polski, gdyż to najbardziej zalesione województwo w Polsce. Lasy zajmują niemal połowę powierzchni regionu i w dużej części objęte są ochroną rezerwatową bądź krajobrazową. Bogactwo owoców leśnych i grzybów doceniają przyjezdni z całej Polski, zaś obfitość zwierzyny sprawia, że na łowiska ściągają tu chętnie myśliwi z kraju i zagranicy. Przez cały rok na terenie obwodów łowieckich są do dyspozycji kwatery myśliwskie oraz liczne gospodarstwa agroturystyczne. Lubuscy myśliwi zagwarantują pomoc w zdobyciu transportu, zakwaterowania czy wynajęcia doświadczonego przewodnika.

...I Z WĘDKĄ

Poprzecinane morenowymi jeziorami oraz rzekami województwo lubuskie latem staje się mekką dla wędkarzy z Polski i zagranicy. W bardzo czystych wodach żyją sielawy, pstrągi, lipienie, amury, trocie, liny, szczupaki, karasie, sumy, płocie, leszcze, okonie, sandacze, węgorze, krasnopióry i wiele innych gatunków.

Wędkarze chętnie odwiedzają jeziora Łagowskie i Trześniowskie, okolice Ośna Lubuskiego, Pszczewa, Krosna Odrzańskiego, Kargowej, Lubrzy... Jezior i rzek do wyboru jest mnóstwo. W miejscowościach turystycznych wędkarze znajdą noclegi w jednym z wielu ośrodków wypoczynkowych, ale mogą też skorzystać z gościny Polskiego Związku Wędkarskiego, który przy łowiskach prowadzi liczne stanice.

żródło: www.lubuskie.pl

Wizytówki