wsiepolskie.pl

Encyklopedia Wsi i Regionów

Województwo

zachodniopomorskie
 • Kłomino , 2006 r.
 • Kłomino , 2006 r.
 • Krzyż
 • Czarnowo z lotu ptaka
 • Kościół filialny pw. Ducha Świętego
 • Kościół filialny pw. Ducha Świętego
 • Kościół filialny pw. Ducha Świętego
 • Wnętrze kościoła
 • Czarnowo z lotu ptaka
 • Jezioro Czarne
 • Zalew Szczeciński w okolicy Brzózek
 • Brzózki - Popielewo, ośrodek wczasowy
 • Brzózki z lotu ptaka
 • Brzózki z lotu ptaka
 • Brzózki, droga główna
 • Brzózki, droga główna
 • Brzózki - Popielewo, Pałac
 • Brzózki na starej fotografii
 • Brzózki na starej fotografii
 • Brzózki, droga główna
 • Wał grodziska
 • Konkurs drwali, drwalek
 • Przygotowania do konkursu drwali
 • Centrum Karwowa z oryginalnym drogowskazem

Herb

WOJEWÓDZTWO ZACHODNIOPOMORSKIE


Mapa Polski - województwo Zachodniopomorskie

 

 

Stolica województwa:
Szczecin
Obszar:
22 892 km²
Ludność ogółem: 1 693 198 mieszk. (GUS 2009 r.)
• w miastach 1 162 611
• na wsi 530 587
Większe miasta: Szczecin, Koszalin, Stargard Szczeciński, Kołobrzeg, Świnoujście, Police, Szczecinek
Gęstość zaludnienia: 74 mieszk./km²
Urbanizacja 69 %
Powiaty ogółem: 21
• powiaty grodzkie 3
• powiaty ziemskie 18
Gminy ogółem: 114
• gminy miejskie 11
• gminy miejsko - wiejskie 51
• gminy wiejskie 52
Tablica rejestracyjna: Z

 

GUS
Województwo Zachodniopomorskie - Statystyczny portret terytorium

Statystyczne Vademecum Samorządowca - innowacyjna publikacja opracowana przez Główny Urząd Statystyczny, przedstawia statystyczne portrety jednostek terytorialnych naszego kraju.
czytaj więcej

Ważniejsze dane o województwie zachodniopomorskim

Liczba ludności: 1.697.718 w tym kobiet: 870.764 (51,3%), mężczyzn 826.954 (48,7%)
Ilość powiatów: 21 (w tym 3 grodzkie), ilość gmin: 114
Obszar w km²: 22.902 w tym: użytki rolne: 48,7% , lasy w: 35,4% , pozostałe grunty: 15,9%

Położone w północno-zachodniej części Polski, graniczące z Niemcami, a przez Bałtyk z Danią i Szwecją, województwo zachodniopomorskie należy do najpiękniejszych i najbardziej atrakcyjnch turystycznie regionów kraju. Sama natura predystynuje te okolice do roli turystycznego giganta. Najlepsze warunki klimatyczne nad Bałtykiem. Nieprawdopodobne bogactwo krajobrazu: setki kilometrów wybrzeża, fantastyczne, szerokie plaże - do wyboru gwarne lub odludne, tysiące czystych jezior i wzniesienia polodowcowych pojezierzy, wspaniałe, pełne zwierzyny i ptactwa lasy. W ślad za tą różnorodnością idzie rozmaitość oferty turystycznej. Co kto sobie zamarzy! Miłośnikom przyrody wiele satysfakcji da wizyta w Wolińskim i Drawieńskim Parku Narodowym. Amatorów czynnego wypoczynku ucieszą świetne warunki do uprawiania wszelkich form turystyki aktywnej, od nart wodnych przez żeglarstwo, wędrówki piesze i rowerowe, hippikę, golf, kajakarstwo i wiele innych. Atrakcyjne oferty kulturalne, koncerty i festiwale, gdzie roi się od gwiazd kina i estrady, festyny pełne atrakcji, to cząstka propozycji dla poszukiwaczy wrażeń i rozrywki. Nowoczesne hotele, romantyczne pałacyki i dworki zadowolą najbardziej wymagających gości. Wygodne pola namiotowe i schroniska zaprzyjaźnią się ze studenckimi kieszeniami. Słynne uzdrowiska pozwolą wypoczynek połączyć z poprawą zdrowia i kondycji. Przekonajcie się - oto województwo zachodniopomorskie- - region stworzony do wypoczynku.

Spotkania z przyrodą

Województwo zachodniopomorskie to zachwycające krajobrazy i niezliczone malownicze zakątki, które gwarantują możliwość obserwacji wielu gatunków zwierząt w ich naturalnym środowisku. Popitka, Poleczka i Podwyżka żyją w Wolińskim Parku Narodowym. To żubry urodzone tu w rezerwacie. Ich imiona rozpoczynają się na "Po" jak Polska. Stado jest ogromną atrakcją dla miłośników przyrody, tęskniących do bliskiego kontaktu z naturą. Do tego miejsca przyciągają ich również zachwycające krajobrazy z wybrzeżem klifowym na czele, możliwość obserwacji wielu gatunków zwierząt i ptaków w ich naturalnym środowisku. A jest co i gdzie podpatrywać! Dwa parki narodowe Woliński i Drawieński, 1172 pomniki przyrody, 5 parków krajobrazowych: Barlińsko-Gorzowski, Drawsko-Iński, Szczeciński, Cedyński, Doliny Dolnej Odry, 75 rezerwatów, Puszcza Wkrzańska, Puszcza Bukowa i Puszcza Goleniowska. W całej Polsce żyje około 280 gatunków ptaków. Zachodniopomorskie, dzięki ekologicznej czystości regionu, może się pochwalić 230, wśród nich okazami tak rzadkich, jak bielik. Jest tu także wiele gatunków zwierząt. Nie jest łatwo zobaczyć bobra czy wydrę, ale przy odrobinie szczęścia czy dzięki dobremu przewodnikowi uda się natrafić na żeremia. Widok zaś sarny, zająca czy nawet dzika nie jest tu niczym rzadkim. Przez najbardziej malownicze zakątki województwa prowadzą liczne szlaki turystyczne piesze, rowerowe i wodne. Pozwala to łatwo wybrać najatrakcyjniejszą dla siebie formę odpoczynku. Spacery, wędrówki, rowerowe wyprawy - wszystko to służy wypoczynkowi i regeneracji sił. Atrakcyjność szlaków podnoszą niezwykle piękne punkty widokowe. Na szczególną uwagę zasługuje punkt widokowy "Zielonka" w Lubiniu, położony na terenie Wolińskiego Parku Narodowego. Roztacza się z niego jednocześnie panorama rozlewisk wstecznej delty Starej Świny, widok na akwen Zalewu Szczecińskiego i na zamykające horyzont Morze Bałtyckie. Wśród wielu przyrodniczych ciekawostek trzeba obejrzeć Jezioro Turkusowe, które nazwę zawdzięcza swej niezwykłej barwie. Warto zwiedzić jeden z ogrodów dendrologicznych. Jeden z najstarszych polskich ogrodów w Glinnej założony na początku XIX w. może się pochwalić m.in. wspaniałymi okazami mamutowca, jodły olbrzymiej, i innymi rzadkimi drzewami. W Przelewicach zwiedzających zauroczy aleja różaneczników i ogród japoński. Park zdrojowy w Połczynie Zdroju słynie z egzotycznych gatunków świerków i unikatowej sosny, zapach jej długich, niemal dwudziestocentymetrowych igieł, przypomina aromat pomarańczy.

Najpiękniejsze plaże

Przepiękne, szerokie plaże Pomorza Zachodniego zachecają nie tylko do opalania, ale i do długich spacerów. Wakacje nad morzem, wakacje nad wodą. Wielu z nas nawet nie chce słyszeć o innym urlopie. Zachodniopomorskie ma wszelkie warunki, by był on ze wszechmiar udany. Czyste wody pozwalają czerpać radość z kąpieli morskich. W kurortach bezpieczeństwa plażowiczów strzegą wykwalifikowani ratownicy. Co roku przybywa atrakcji plażowania nad Bałtykiem. Powstają sezonowe zjeżdżalnie wodne, można wypożyczyć skutery, odbyć przejażdżkę morską. Wszędzie kuszą smażalnie, gdzie można do woli raczyć się pyszną, świeżutko smażoną rybką prosto z kutra. W dużych kurortach kwitnie życie towarzyskie. Kafejki, dyskoteki, koncerty popularnych zespołów to preferowane przez młodych propozycje na wieczór. Mają swoich wiernych widzów festiwale. Koncert na wspaniałych siedemnastowiecznych organach, w murach gotyckiej katedry, to porywające przeżycie, znane słuchaczom organizowanego w Kamieniu Pomorskim Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej. Zasłużoną sławą cieszy się Międzynarodowy Festiwal Pieśni Chóralnej w Międzyzdrojach. Frapujące i widowiskowe festiwale folklorystyczne w Kołobrzegu i Pyrzycach prezentują folklor całego świata. Młodzi na swe coroczne spotkania wybrali Świnoujście. Tu odbywa się słynna Fama -Festiwal Artystyczny Młodzieży Akademickiej. Sławy kina i ich wielbiciele spotykają się na ściągającym tłumy Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach. Także tłum, ale smakoszy i łakomczuchów gromadzi budzący sympatię Festiwal Zupy Pomidorowej w Kołobrzegu. Poszukujący ciszy i spokoju docenią małe nadmorskie miejscowości, wciąż mające do zaoferowania puste plaże. Przepiękne, szerokie (od kilkunastu do kilkudziesięciu metrów) o drobnym złocistym piasku, zachęcają nie tylko do opalania, ale i do długich spacerów. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Na turystów czekają dziesiątki tysięcy miejsc noclegowych. Niemałą atrakcją dla romantyków jest możliwość wypoczynku w malowniczych dworkach i zabytkowych pałacach. Hotele, motele i pensjonaty, ośrodki wczasowo- -sanatoryjne, kempingi i schroniska młodzieżowe spełniają oczekiwania najbardziej wymagających turystów.

Morska Przygoda

W województwie znajdują się liczne porty i przystanie żeglarskie. Entuzjastów tej formy spędznia wolnego czasu spotkać można zarówno na pełnym morzu, jak i na największych zachodniopomorskich jeziorach. Jednym z najbardziej fascynujących wakacyjnych przeżyć może być morska przygoda. Zarówno wytrawni żeglarze, jak i zatwardziałe "szczury lądowe" mogą liczyć na odpowiednią dla siebie ofertę. Rejsy po Zalewie Szczecińskim i Kamieńskim, wyprawy na pełne morze, to niezwykle lubiane przez najmłodszych wycieczki. Można wybrać się na nie współczesnym statkiem, stylizowaną łodzią wikingów czy galeonem. Jeśli po krótkim, godzinnym rejsie pozostanie niedosyt, do wyboru są kilkugodzinne rejsy, szczególnie efektowne o zachodzie słońca, a nawet poważne, kilkudniowe wyprawy na Bornholm. Niecierpliwi mogą dotrzeć na tę wyspę znacznie prędzej dzięki rejsom szybkich wodolotów, na których dodatkowo czas skracają zakupy w sklepie wolnocłowym. Rozsmakowawszy się w zagranicznych wojażach wybiorą się być może na wycieczkę promem ze Świnoujścia przez Kopenhagę do Malmo. Szlachetna forma wypoczynku - żeglarstwo - znalazła tu świetne warunki. W województwie znajdują się liczne porty oraz przystanie żeglarskie. Znaną bazą jest Trzebież. Istniejący tam Centralny Ośrodek Żeglarski to największa w Polsce szkoła żeglowania. Wielu entuzjastów takiego spędzania czasu spotkać można na pełnym morzu oraz na jeziorach Miedwie, Drawsko, Lubie, Siecino, Pile, Wielimie, Bukowo, Resko. Dobrze przygotowane do przyjęcia gości są porty w Świnoujściu, Kołobrzegu, Darłowie. Także mniejsze porty zapewnią żeglarzom spokojną przystań. Największy zbiornik wodny województwa - Zalew Szczeciński łącznie z jeziorem Dąbskim oferuje doskonałe warunki dla rekreacji i turystyki wodnej. Nad zalewem usytuowanych jest wiele portów handlowych, rybackich i jachtowych, takich jak: Stepnica, Wolin, Kamień Pomorski, Dziwnów, Trzebież, Nowe Warpno. Mogą do nich zawijać statki pasażerskie "białej floty". Spotkanie z dużymi, pełnomorskimi statkami pasażerskimi i handlowymi czeka turystów w portach Szczecina, Świnoujścia i Kołobrzegu. Malowniczości plażom w Jarosławcu, Chłopach, Darłowie i innych miejscowościach dodają kutry rybackie. Warto je obejrzeć, przyjrzeć się pracy rybaków, a czasem wypłynąć kutrem w morze.

Pojezierza

Kajak, żaglówka czy wędki to sprzęt, który znakomicie sprawdzi się w Zachodniopomorskim. 1649 jezior regionu skupionych jest w obszarze Pojezierza Drawskiego, Pojezierza Myśliborskiego liczącego aż 380 jezior powyżej 1 hektara oraz Pojezierza Wałeckiego, ulokowanego pomiędzy dolnymi odcinkami dwóch największych dopływów Noteci: Drawy i Gwdy. Wędkarzy nie trzeba namawiać do przyjazdu na te tereny. Jeziora, rzeki i strumienie zarybione są wieloma gatunkami ryb. To także raj dla obserwatorów ptaków. Żyje tu wiele gatunków ptaków wodnych i błotnych: perkozy, mewy, kurki wodne, łabędzie nieme i krzykliwe, czaple, dzikie kaczki, gęsi, bociany, kormorany i żurawie. Niezapomnianych wrażeń dostarczy wędrówka Doliną Pięciu Jezior, stanowiącą część znanej ze swej urody Szwajcarii Połczyńskiej. Dużą atrakcję dla miłośników naturalnego krajobrazu stanowi Drawieński Park Narodowy, ze spławną na odcinku 40km rzeką Drawą, uznaną za jeden z najpiękniejszych szlaków wodnych w Polsce. Nazwany imieniem Jana Pawła II, prowadzi przez niezwykle atrakcyjny i malowniczy krajobraz. Na brzegach znajdują się dogodne miejsca do biwakowania. Duże akweny stwarzają wspaniałe warunki dla uprawiania turystyki i sportów wodnych: żeglarstwa, windsurfingu, nurkowania, kajakarstwa, a także wędkowania. Dla wodniaków wyznaczonych zostało wiele szlaków kajakowych o różnym stopniu trudności, a wśród nich szlak kajakowy rzeki Rurzycy - zaliczony do grona 100 naj-piękniejszych atrakcji turystycznych Polski. Kajakarze mogą płynąć także Regą, Gwdą, Parsętą, Radwią oraz innymi równie interesującymi trasami. O ich atrakcyjności decydują przede wszystkim: czystość wód, bogactwo krajobrazów oraz otaczająca przyroda. Istniejące na terenie lasów leśniczówki i gajówki stanowią także bazę noclegową dla turystów, szczególnie chętnie wykorzystywaną przez myśliwych.

Pamiątki przeszłości

Przyjrzeć się walce Wikingów, zobaczyć jak żyli, na zawsze zapamiętać ich długie brody, imponujące miecze i charakterystyczne tarcze - to ekscytująca lekcja historii. Latem przeżywają ją turyści na wyspie Wolin. Na swój festiwal z całej Europy ściągają tu Wikingowie, posługujący się wiernymi replikami oryginalnych łodzi, strojów i narzędzi swych groźnych poprzedników. W jeszcze odleglejsze zakątki dziejów prowadzi turystów wędrówka śladami prastarych grodzisk, kamiennych kręgów, kurhanów. Świadectwo bogatej i burzliwej historii tego regionu, gdzie ścierały się wpływy zachodnioeuropejskie, polskie i skandynawskie, dają szlaki: Cysterski, Hanzeatycki, Gryfitów, Zakonów: Joannitów i Templariuszy oraz szlak misyjny Św. Ottona z Bambergu. W wielu miejscowościach Zachodniopomorskiego podziwiać można zachowane układy staromiejskie z gotyckimi kościołami farnymi, otoczone pierścieniem murów obronnych XIII-wieczne kościoły granitowe, zabudowania poklasztorne i XVII-XVIII-wieczne kościoły stawiane w konstrukcji ryglowej. Wszystkie te zabytki stanowią charakterystyczne cechy krajobrazu województwa i podkreślają odrębność regionu. Najcenniejsze pamiątki czasów, które odeszły to, między innymi, Zamek Książąt Pomorskich i Bazylika Katedralna p.w. Św. Jakuba, Kamienica Loitzów w Szczecinie, Zamek Książąt Pomorskich w Darłowie, Bazylika Mariacka w Kołobrzegu, Kościół p.w. NMP w Stargardzie Szczecińskim, Zamek Wedlów w Świdwinie, Kościół p.w. NMP w Sławnie, a także najciekawsze skupisko zabytków architektury w województwie jakim jest Stargard Szczeciński - piękne miasto o zachowanym średniowiecznym układzie urbanistycznym. Ciekawostką dla odwiedzających Trzebiatów - miasteczko z urokliwym rynkiem okolonym zabytkowymi kamieniczkami - będzie widok sgrafitto z 1639 roku przedstawiającego poganiacza ze słoniem. Wielką atrakcję turystyczną stanowią ruiny kościółka w Trzęsaczu. Z wybudowanego w XV wieku, w odległości około 2 km od morza, pozostała już tylko jedna ściana. Warto się spieszyć! Łagodny powrót do współczesności zapewni wizyta w gryfickim skansenie kolejek wąskotorowych, do którego z Trzęsacza dostaniemy się, rzecz jasna, ciuchcią!

Agroturystyka

Zapach pieczonego chleba, zsiadłe mleko z ziemniakami w cieniu sadu w upalny dzień, to nie jedyne atrakcje, jakie ma do zaoferowania zmęczonemu mieszczuchowi wieś. Kilkaset gospodarstw agroturystycznych Pomorza Zachodniego jest do dyspozycji wszystkich spragnionych spokoju, a jednocześnie niepowtarzalnych wrażeń, także tych związanych z bliskim kontaktem z naturą i folklorem. Większość gospodarstw agroturystycznych zaprasza przez cały rok. Wszystkie dbają o wysoki poziom usług turystycznych - czekają przytulne pokoje, nienaganne warunki sanitarne, znakomita domowa kuchnia, często serwująca posiłki przygotowane z własnych produktów. Gościnni gospodarze troszczą się o atrakcje dla swoich gości. W większości gospodarstw można wypożyczyć rowery, sprzęt wodny, jeździć konno, w niektórych nawet korzystać z kortów tenisowych. Niemałą atrakcją są przejażdżki bryczką, wozem drabiniastym, a w okresie zimowym kuligi. Wieczorem - ognisko, pieczenie prosiąt lub... udział w prawdziwej wiejskiej zabawie! Położenie wielu gospodarstw jest niezwykle atrakcyjne. Wymarzona oferta dla wędkarzy to te z terenów pojezierzy, posadowione bezpośrednio nad jeziorem, rzeką lub oferujące możliwość łowienia ryb we własnym stawie. Na miłośniku plażowania duże wrażenie zrobi informacja ăusytuowane 50 metrów od morza. Wypoczynek na wsi to także bliskość lasu z całym bogactwem runa leśnego. Docenią to amatorzy grzybobrania, jagód i malin. Wakacje na wsi zachodniopomorskiej to czyste świeże powietrze, wypoczynek w plenerze, bezpieczny i beztroski pobyt, rodzinna atmosfera i wiele atrakcyjnych form spędzania wolnego czasu - - warto o tym pamiętać!

 źródło: www.zachodniopomorskie.pl

Wizytówki