wsiepolskie.pl

Encyklopedia Wsi i Regionów

Województwo

wielkopolskie
 • Sanktuarium
 • Widok na Sanktuarium
 • Widok na Sanktuarium
 • Misterium Męki Pańskiej 2013
 • Sanktuarium
 • IMG_3209 (HS) - st.pomp gazu ziemnego z odwiertu w Sękowie
 • 017-21.VI.2010 (HS) - zabudowa z k.XX w.
 • 4149-30.X.2011(HS) - zagroda olęderska
 • 026 -X.1999 (HS) - nad Jez. Sękowskim
 • 4791-8.VI.2012(HS)
 • 0085-25.12.2008 (HS) - fragm. Jez. Sękowskiego
 • 0084-25.12.2008 (HS) - fragm. Jez. Sękowskiego
 • 004a (HS) - cmentarz ev. osadników olęderskich
 • Herb Sękowa
 • 001 - mapka wsi olęderskiej Sękowo
 • IMG_6566
 • IMG_6117
 • IMG_6536
 • IMG_6543
 • IMG_6315
 • IMG_6532
 • IMG_6527
 • IMG_6521
 • IMG_2193a
 

Herb

WOJEWÓDZTWO WIELKOPOLSKIE


Mapa Polski - województwo Wielkopolskie

 

 

Stolica województwa: Poznań
Obszar: 29 826 km²
Ludność ogółem: 3 408 281 mieszk. (GUS 2009 r.)
• w miastach 1 912 830
• na wsi 1 495 451 
Większe miasta: Poznań, Kalisz, Leszno, Piła, Konin, Ostrów Wlkp., Gniezno, Swarzędz
Gęstość zaludnienia: 114 mieszk./km²
Urbanizacja 57 %
Powiaty ogółem: 36
• powiaty grodzkie 4
• powiaty ziemskie 31
Gminy ogółem: 228
• gminy miejskie 19
• gminy miejsko - wiejskie 91
• gminy wiejskie 116
Tablica rejestracyjna: P

 

GUS Województwo Wielkopolskie - Statystyczny portret terytorium

Statystyczne Vademecum Samorządowca - innowacyjna publikacja opracowana przez Główny Urząd Statystyczny, przedstawia statystyczne portrety jednostek terytorialnych naszego kraju.
czytaj więcej

POŁOŻENIE I OGÓLNA CHARAKTERYSTYKA

Województwo wielkopolskie jest jednym z największych regionów Polski. Pod względem powierzchni / 29.825 km kw. /zajmuje drugie miejsce w kraju, a trzecie pod względem liczby mieszkańców / 3.346 tys. /. Obszar regionu jest porównywalny ze średniej wielkości krajami Europy / np. z Belgią /, czy regionami europejskimi / np. z Brandenburgią w Niemczech /. Liczba ludności z kolei przekracza liczbę obywateli Łotwy i niewiele ustępuje liczbie mieszkańców Irlandii czy Litwy. Prawie 58 % ludności województwa mieszka w miastach. Aglomerację poznańską zamieszkuje prawie 700 tys. mieszkańców. Drugą pod względem wielkości jest- położona w południowej części regionu - aglomeracja kalisko - ostrowska licząca prawie 200 tys. mieszkańców. Do grupy większych miast zalicza się : Kalisz / 109 tys. /, Konin / 81 tys. / Piła / 75 tys./, Ostrów Wielkopolski / 73 tys. /, Gniezno / 70 tys. / i Leszno / 64 tys./, które stanowią ważne ośrodki życia społeczno - gospodarczego.  

Województwo wielkopolskie jest znakomicie usytuowane na skrzyżowaniu ważnych europejskich powiązań komunikacyjnych. Krzyżują się tu ważne szlaki komunikacyjne, wiodące z Berlina przez Poznań, Konin i Warszawę do Moskwy, oraz z Pragi przez Wrocław, Leszno, Poznań na wybrzeże Bałtyku. Poznański port lotniczy "Ławica" pełni funkcje lotniska krajowego i międzynarodowego. Zróżnicowany przemysł, wysoko towarowe rolnictwo, dobrze rozwinięte usługi i wciąż rozbudowywana infrastruktura tworzą dobre warunki dla dalszego rozwoju Wielkopolski.

LUDNOŚĆ I RYNEK PRACY

Ludność województwa wielkopolskiego liczy ponad 3,4 mln osób, z czego 57,3% stanowią mieszkańcy miast. Przeciętna gęstość zaludnienia wynosi 113 osób na km2. Najwyższy wskaźnik notuje się w centralnej części województwa, najniższy na północy i północnym zachodzie. Największą jednostką osadniczą jest aglomeracja poznańska. Mieszka w niej prawie 700 tys. osób, co stanowi ponad 20% ludności regionu. Na drugim miejscu pod względem wielkości znajduje się, położona w południowej części regionu, aglomeracja kalisko-ostrowska licząca prawie 200 tys. mieszkańców. Województwo cechuje wzrostowy trend liczby ludności, zarówno z tytułu przyrostu naturalnego, jak i salda migracji. Dodatnie saldo migracji świadczy o dużej atrakcyjności województwa na tle innych regionów kraju. Prawie 1/3 mieszkańców to ludzie młodzi w wieku od 18-39 lat. Grupa produkcyjna liczy około 2 mln osób, co stanowi 60% ogólnej liczby ludności. Struktura wiekowa, a także umiejętność szybkiej adaptacji do działalności w warunkach gospodarki rynkowej sprzyjają powstawaniu nowych firm i nowych miejsc pracy. Dzięki temu województwo znajduje się w grupie 4 regionów o najniższym wskaźniku bezrobocia. Pozytywnie wyróżnia się aglomeracja poznańska, gdzie bezrobocie praktycznie nie występuje. Istnieją jednak obszary o znacznej nadwyżce rąk do pracy, często nawet wśród ludzi młodych o wysokich kwalifikacjach i różnych zawodach. Należą do nich powiaty wschodniej części województwa wielkopolskiego: koniński, kolski, pleszewski, słupecki, turecki oraz położony w północnej części regionu powiat złotowski.
   W powszechnej opinii innych regionów kraju funkcjonuje stereotyp mieszkańca Wielkopolski, wyróżniającego się szczególnie rzetelnym stosunkiem do pracy, skłonnością do krytycznego myślenia, poszanowaniem władzy. Cechy te są swoistym bogactwem Wielkopolski i stanowią istotny czynnik rozwoju w konkurencyjnych warunkach nowego ładu społecznego i gospodarczego.

TURYSTYKA

Charakterystyka regionu

Wielkopolska jest atrakcyjnym i chętnie odwiedzanym regionem turystycznym. Przyciągają przede wszystkim zabytki: liczne kościoły, ratusze, pałace, dwory, wiatraki, na ogół dobrze utrzymane, a także muzea np.
w Gnieźnie (Muzeum Początków Państwowości Polskiej), Poznaniu (Muzeum Narodowe, Muzeum Archeologiczne, Instrumentów muzycznych), Puszczykowie (przyrodnicze), Szreniawie (rolnictwa i przemysłu rolno-spożywczego), Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej w Gnieźnie, Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku k/Kalisza, oraz skansen pszczelarstwa w Swarzędzu. Kilka wielkopolskich miejscowości należy do najczęściej odwiedzanych przez turystów w Polsce: Poznań (ciekawe miejsca, informator turystyczny, rekreacja), Gniezno, Kórnik, Rogalin, Gołuchów (http://republika.pl/paiker/polska/plikipl/goluchow.html), Ostrów Lednicki .

Największą frekwencję turystów notuje się na Szlaku Piastowskim, który prowadzi przez miejscowości związane z początkami państwowości polskiej. Turysta, któremu znudzi się zwiedzanie Wielkopolski, może wybrać się do Pobiedzisk, gdzie "w miniaturze" obejrzy kopie najsłynniejszych obiektów.

Przyroda

Na szczególną uwagę zasługuje Wielkopolski Park Narodowy o powierzchni 7620 ha, utworzony w 1957 r. Na najcenniejszych obszarach utworzono rezerwaty przyrody jak m.in. "Diabli Skok" koło Trzebieszek (na północ od Piły), lasy modrzewiowe "Klasztorne Modrzewie" w Parku Krajobrazowym Puszcza Zielonka, "Wyspa Konwaliowa" na Jeziorze Radomierskim w Przemęckim Parku Krajobrazowym (wyspa z lasem i rosnącą w poszyciu konwalią) oraz "Jodły Ostrzeszowskie". Przez Park przebiega 5 znakowanych szlaków turystycznych oraz dwie ścieżki dydaktyczne. Ogromną wartość krajobrazową i przyrodniczą stanowią też położone w północno-zachodniej części powiatu parki krajobrazowe: "Puszcza Zielonka" i "Promno" z bogatą florą i fauną, jeziorami i licznymi pomnikami przyrody (dęby rogalińskie uważane za największe skupisko starych dębów w Europie). Różnorodność krajobrazu, bogata przyroda sprawiają, że parki te są atrakcyjnym terenem turystycznym i rekreacyjnym licznie odwiedzanym a także terenem wszechstronnych badań naukowych. Parki te dobrze są znane amatorom jagód, malin i grzybów.

Sport i rekreacja

Wielkopolska to teren dobry na piesze i rowerowe wycieczki (na potrzeby turystyki pieszej oznakowano ponad 3000 km szlaków turystycznych, wiodących przez najatrakcyjniejsze przyrodniczo i krajobrazowo fragmenty Wielkopolski). Posiada również doskonałe warunki dla amatorów sportów wodnych, bowiem liczba jezior w Wielkopolsce jest imponująca - około tysiąca. Największe ich skupisko znajduje się na Pojezierzu Międzychodzko-Sierakowskim (100), ale też w okolicach Gniezna, Poznania i Leszna. Są to zarówno kociołki, jak i jeziora rynnowe. Te ostatnie układają się w malownicze ciągi, jak np. 50-kilometrowy łańcuch jezior Zbąszyńskich.

Wypoczynek umożliwiają m.in. kąpieliska nad jeziorami: Bnińskim, Strykowskim, Niepruszewskim czy Biedruchowskim. Bazę noclegową tworzą liczne hotele, zajazdy oraz schroniska młodzieżowe całoroczne i sezonowe, a wytyczone ścieżki piesze, rowerowe i kajakowe pozwalają podziwiać uroki naszego regionu.

Miasto Poznań oferuje wiele form aktywnego spędzania czasu. Kompleks rekreacyjno-sportowy nad Jeziorem Malta daje wiele interesujących możliwości niezależnie od pory roku - latem można tam popływać, przez cały rok działa sztuczny stok narciarski, zimą czynne jest sztuczne lodowisko. Wokół Malty można spacerować, jeździć na rowerach i na rolkach.

Wokół Poznania jest kilka ciekawych szlaków pieszych, między innymi szlak wiodący przez Morasko i rezerwat meteorytu.

Miłośników jazdy konnej zaprasza m.in. Centrum Jeździeckie na Woli, żeglarzy Jacht Klub Wielkopolski miłośników golfa - pole golfowe, miłośników tenisa - liczne korty tenisowe. W pobliżu Jeziora Malta, znajduje się nowy ogród zoologiczny, który zaprasza do spacerów po ponad stuhektarowym parku, w którym spotkamy wiele ciekawych gatunków zwierząt.

Agroturystyka - informacje ogólne

Wielkopolska oferuje turystom wiele różnorakich atrakcji. Położona w pasie nizin, wcale nie nuży monotonnym krajobrazem. Pasma wzgórz morenowych i wydm, głęboko wcięte pradoliny, tworzą urozmaiconą rzeźbę terenu. Uroku pejzażowi dodają liczne lasy i jeziora. Jeżeli dodamy do tego pamiątki przeszłości, zabytki architektury, cenne kolekcje muzealne, liczne atrakcje przyrodnicze; jeżeli uwzględnimy dobrze rozwiniętą infrastrukturę komunikacyjną, gęstą sieć hoteli i schronisk, ośrodki wypoczynkowe w lasach i nad jeziorami oraz ponad 400 gospodarstw agroturystycznych; jeśli dodamy wrodzoną gościnność mieszkańców tej ziemi – to nie można się dziwić, że turyści z odległych nieraz stron świata chętnie przyjeżdżają do Wielkopolski. Bo – po prostu - warto!

W Wielkopolsce agroturystyka i turystyka wiejska rozwijają się od początku lat 90. Promowaniem tej działalności, jako dodatkowego źródła dochodu dla mieszkańców wsi, zajmują się przede wszystkim doradcy z Ośrodków Doradztwa Rolniczego.

Na terenie Wielkopolski położonych jest 438 gospodarstw agroturystycznych, oferujących 4720 miejsc noclegowych.

Adresy gospodarstw agroturystycznych znajdują się na stronie internetowej Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu (http://www.wodr.poznan.pl/).

Informacje na temat gospodarstw agroturystycznych można uzyskać także w siedzibach 14 Stowarzyszeń Agroturystycznych, powołanych na terenie Wielkopolski.

Pobyt w gospodarstwie agroturystycznym będzie doskonałą okazją do skosztowania produktów regionalnych i tradycyjnych oraz produktów ekologicznych, których produkcja często powiązana jest z ofertą agroturystyczną.

Dworki i pałace

Wielkopolska - kraina dworków, zamków i pałaców, z których część została odremontowana i udostępniona chętnym poznania pałacowych, tajemniczych wnętrz. Inne znów zamieniono w hotele i restauracje. Ale są też i zapomniane pałacyki, stojące gdzieś w ciemnym parku i żyjące własnym życiem, marzące o powrocie do przeszłości i swej dawnej świetności...

Zamek w Kórniku – powiat poznański

Jedna z nielicznych tak dobrze zachowanych rezydencji magnackich. Ta neogotycka budowla, następnie zamieniona w barokowy pałac, do roku 1880 należała do rodziny Działyńskich. Dzisiejszy kształt rezydencja zawdzięcza Tytusowi Działyńskiemu – utworzył on bibliotekę, funkcjonującą do dziś, w której zebrano mapy, pamiątki narodowe, założył również piękny park, w którym znalazły się rozmaite gatunki drzew i krzewów.
W tym zabytkowym zamku znajduje się muzeum, którego zbiory zawierają meble z XVII – XIX wieku, a ponadto malarstwo, grafikę, rysunki. Zwiedzający zamek mogą poznać członków rodziny Działyńskich, których podobizny widnieją na portretach. Zamkowe muzeum zawiera również kolekcje uzbrojenia związanego przede wszystkim z husarią. Szczególną wartość posiadają zbiory Biblioteki Kórnickiej. Jedną z atrakcji jest także duch Białej Damy, którą jest Teofila z Działyńskich Szołdrska Potulicka, przedstawiona na niezwykłym portrecie... Tel. (+48 61) 817 00 81

Pałac w Rogalinie – powiat poznański

Pałac stanowi rodową siedzibę Raczyńskich, spośród których znany jest szczególnie Edward Raczyński. Poszerzył on bowiem obszar posesji jako rezultat założenia parku krajobrazowego oraz wybudowania kaplicy-mauzoleum. Obecnie zwiedzający mają do dyspozycji dwa skrzydła boczne: północne z galerią portretów rodzinnych oraz rekonstrukcją wnętrza londyńskiego mieszkania ostatniego prawowitego właściciela pałacu w Rogalinie – Edwarda Bernarda Raczyńskiego, a także południowe z pięknymi wnętrzami pałacu, które bogato wypełniają pamiątki po poszczególnych właścicielach pałacu. Szczególną uwagę należy poświęcić galerii obrazów Edwarda Aleksandra Raczyńskiego, zawierająca250 prac ocalonych z pierwotnego zbioru. Rogalińską rezydencję otacza park krajobrazowy wraz z ogrodem francuskim. W parku tym rosną słynne dęby rogalińskie, które gdyby umiały mówić wiele by opowiedziały. Ocenia się , że trzy dęby: Lech, Czech i Rus mają po 700 lat. Tel. (+48 61) 813 80 30

Zamek w Gołuchowie – powiat pleszewski

Zamek ten został wzniesiony jako dwór obronny około 1560 roku przez Rafała Leszczyńskiego. Jednak w swym pierwotnym stanie nie dotrwał dzisiejszych czasów – był przebudowywany: stał się następnie rezydencją magnacką, a w drugiej połowie XIX wieku został odnowiony w stylu francuskiego renesansu. Izabela Działyńska z domu Czartoryska, założyła w Gołuchowie prywatne muzeum, które funkcjonowało do września 1939 roku i było jednym z najbardziej znanych muzeów polskich przed II wojną światową. W 1951 roku muzeum zostało przejęte przez Muzeum Narodowe w Poznaniu. Fakt ten umożliwił wykonanie prac konserwatorskich, wzbogacenie ekspozycji, jak i odnajdywanie i zwożenie do Gołuchowa zabytków z kolekcji Izabeli Czartoryskiej, które zaginęły w czasie ostatniej wojny. W gołuchowskim zamku można zobaczyć cenne gobeliny, renesansowe malarstwo europejskie, meble, a także kolekcję cennych waz antycznych. Dodatkową atrakcją zamku jest największy w Wielkopolsce park krajobrazowy w stylu angielskim, na którego terenie znajduje się również, w tzw. Oficynie, Muzeum Leśnictwa. Tel. (+48 62) 761 50 94

Zamek Opalińskich – powiat międzychodzki

Historia zamku sięga roku 1397. Od tego czasu budynek wiele przeszedł. Początkowo rozbudowywany przez swych właścicieli, od II połowy XVIII wieku, pozbawiony bezpośredniej opieki, zaczął niszczeć. Próby przebudowy posiadłości przez króla pruskiego także nie wyszło budynkowi na dobre. Dopiero w 1991 roku postanowiono zamek odrestaurować. Uroczyste otwarcie posiadłości po remoncie nastąpiło w czerwcu 1995 roku. Wtedy też do zamku powrócili dawni właściciele. Obecnie zwiedzając zamek można zapoznać się z ekspozycją wykopalisk z Sierakowa i ziemi sierakowskiej. Ponadto w odrestaurowanej części zamku mieści się sala ślubów. Inna część zamku została przeznaczona na salę ekspozycyjną dla wystaw czasowych i koncertów organizowanych przez muzeum. Zamek otaczają także rozmaite legendy, wśród których nie brakuje rzekomo wiarygodnych wzmianek o duchach. Zamek Opalińskich kryje w sobie jeszcze wiele tajemnic. Tel. (+48 61) 295 23 92

Zamek Górków – powiat szamotulski

W budynku z XVI wieku, który został wyremontowany w latach 1976-1989, mieści się muzeum. Placówka ta swą nazwą, Muzeum – Zamek Górków, nawiązuje do zamieszkującego Szamotuły, Poznań, Koźmin i Sieraków szesnastowiecznego, magnackiego rodu Górków. Obecnie muzeum prezentuje zbiory w działach artystycznym, artystyczno-historycznym, archeologicznym i etnograficznym. W zamku wśród eksponatów można zobaczyć meble, obrazy, szkło, porcelanę oraz kolekcję ikon, cieszącą się szczególnym zainteresowaniem. Prezentowane są też niezależne wystawy. Tel. (+48 61) 292 18 13

Dwór w Koszutach – powiat średzki

Dworek szlachecki z XVIII wieku o cechach stylistycznie barokowych, należący do rodziny Koszuckich herbu Leszczyc, mieści w swych wnętrzach muzeum gromadzące pamiątki związane z przeszłością ziemi średzkiej. W połowie XIX wieku przeszedł w ręce rodziny Rekowskich, a w wyniku przejęcia majątku przez nazistów w 1941 roku, znalazł się pod zarządem rodziny Kottke. Po II wojnie światowej majątek został podzielony na działki, a dwór na mieszkania, co doprowadziło do dewastacji dworku.

 

Gdy w murach dworku utworzono muzeum zorganizowano wystawę wnętrz o wyglądzie i atmosferze z przełomu wieków XIX i XX: m.in. salonu, pokoju dziecięcego, pokoju kredensowego z jadalnią. Obecnie prowadzone są prace związane z renowacją ogrodu, który otacza dwór. Tel. (+48 61) 285 10 23

Pałac w Kołaczkowie – powiat wrzesiński

O wsi, w której mieści się pałac – Kołaczkowie – pierwsze wzmianki pochodzą z 1310 roku. Pierwotnie wieś należała do rodziny Kołaczkowskich, następnie do rodziny Górków, później do Jezierskich, Zajączków, następnie do familii Dąmbskich, w końcu trafiła w ręce Niemców. W roku 1920 Kołaczkowo stało się własnością Władysława Stanisława Reymonta – autora „Chłopów”, laureata Nagrody Nobla.Obecnie w jednej z sal pałacu mieści się Izba Pamięci poświęcona Reymontowi. Pałac otacza park krajobrazowy z lipowymi alejami i pomnikami Władysława Reymona oraz Jagny i Boryny – bohaterami dzieła „Chłopi”. Tel. (+48 61) 438 50 78

Dworek Marii Dąbrowskiej w Russowie – powiat kaliski

Pisarka, publicystka, autorka powieści „Noce i dnie” – Maria Dąbrowska – spędziła w Russowie dzieciństwo i młodość. Mieszkała we dworku, który nigdy nie był własnością rodziców pisarki. Jednak to ojciec autorki – Józef Szumski – doprowadził dworek w Russowie do rozkwitu. Maria Dąbrowska, związana ze swą rodzinną ziemią, w swych pracach umieszczała obraz wsi odwzorowany na przykładzie Russowa. Muzeum poświecone autorce „Nocy i dni” zostało otwarte w 1971 roku. Mieści się w odbudowanym dworku otoczonym parkiem krajobrazowy. Ekspozycja muzeum potwierdza pobyt Marii Dąbrowskiej w Russowie w latach 1889-1907, dokumentuje także jej związki literackie z domem rodzinnym i Kaliszem. Odwiedzający dworek mogą zobaczyć zrekonstruowane wnętrze z przełomu XIX i XX wieku: m.in. pokój pisarki, salon, sypialnię, kuchnię dworską. Zbiory zawierają także dokumenty osobiste, fotografie, rękopisy, maszynę do pisania, obrazy Marii Dąbrowskiej. Tel. (+48 62) 769 12 65

Pałac w Śmiełowie – powiat jarociński

Ten klasycystyczny pałac powstał w 1797 roku. Budynek otacza ogród krajobrazowy, będący miniaturą parku angielskiego. Śmiełów znajdujący się przy granicy zaborów stał się miejscem patriotycznych cnót, a jego właściciel – Hieronim Gorzeński – aktywnie udzielał się w konspiracji w okresie powstań narodowych. Z tym czasem wiąże się ważne wydarzenie, które zadecydowało o obecnym przeznaczeniu pałacu w Śmiełowie: w roku 1831 zatrzymał się tu Adam Mickiewicz, wiozący pisma dla Rządu Narodowego. To tu Adam Mickiewicz dowiedział się o upadku Warszawy w powstaniu listopadowym. Pałac całkowicie splądrowany przez hitlerowców został odremontowany dopiero w latach siedemdziesiątych. Utworzono wówczas Muzeum Adama Mickiewicza. Na parterze pałacu znajduje się ekspozycja mickiewiczowska, którą poprzedza sala Malarstwa Romantycznego. Biografia Mickiewicza w przedmiotach została zgromadzona w trzech salach. Ponadto w muzeum znajdują się obrazy, grafiki, rzeźby, obiekty rzemiosła związane z narodowym wieszczem. Swym urokiem zachwyca ekspozycja wnętrz pałacowych, a także park rozciągający się wokół pałacu z Ogródkiem Zosi oraz z łąką z pomnikiem Mickiewicza, a także z ławą upamiętniającą rosnący tu dąb jego imienia. Tel. (+48 62) 740 31 64

Zespół pałacowy Czerniejewo – powiat gnieźnieński

Jest to jeden z największych i ciekawszych zabytków w Wielkopolsce. Zabudowa obejmuje pałac, dwie oficyny, wozownię, stajnię, dziedziniec honorowy i park. Początkowo właścicielem tego zespołu pałacowego był Jan Lipski, następnie obiekty znalazły się w ręce rodziny Skórzewskich. Z pałacowych włości do miasta prowadzi długa aleja zakończona klasycystyczną bramą . Otaczający pałac wraz z zabudowaniami park ma powierzchnię ok. 13 ha. Pierwotnie był urządzony w stylu francuskim, ale został przekształcony w park angielski. Tel. (+48 61) 427 30 30

Zespół pałacowo-parkowy w Lewkowie – powiat ostrowski

Pałac Wojciecha Lipskiego - jeden z najwybitniejszych obiektów architektonicznych Wielkopolski. Obiekt przekazano muzeum w Kaliszu, które zorganizowało w nim ekspozycję klasycystycznych wnętrz pałacowych, które urzekają swym pięknem i smakiem. Ciekawa zabudowa architektoniczna, piękne meble, dzieła sztuki, ściany pokryte malowidłami, bogato zdobiona sztukateria, a także biblioteka z oszkloną szafą wypełnioną księgozbiorem Lipskich – wszystko to sprawia, że przechadzka po pałacowych pokojach to prawdziwa przyjemność i spotkanie ze sztuką. Tel. (+48 62) 733 87 92

Zespół pałacowo-parkowy w Dobrzycy – powiat pleszewski

To przykład architektury klasycystycznej z cechami stylu romantycznego. Całość zabudowy obejmuje niezbyt rozległy park, pałac, oficynki, panteon, monopter, jak również nie zachowane dzisiaj sztuczne ruiny i stajnie cugowe.

Muzeum utworzone w zespole pałacowo-parkowym w Dobrzycy rozpoczęło swą działalność w roku 1996. Do muzealnych eksponatów należą obiekty z pałacowych wnętrz epoki oświecenia, muzealia ukazujące tradycję Konstytucji 3 maja, dzieje polskiego parlamentaryzmu i konstytucjonalizmu aż po współczesność. Planuje się wystawić w pałacu polskie i obce pamiątki masońskie i antymasońskie, które ilustrowałyby historię wolnomularstwa jako zjawisko kulturowe. W założeniu pałac ma także spełniać funkcje sympozyjno-konferencyjne. Tel. (+48 62) 741 30 39

KULTURA I SZTUKA

Wielkopolska zajmuje ważne miejsce na mapie kulturalnej kraju. Ośrodkiem najwyższej rangi jest stolica regionu, Poznań. Działa tu 8 scen dramatycznych i muzycznych oraz filharmonia. Coraz większą popularnością cieszy się coroczny Międzynarodowy Festiwal Teatralny "Malta" poświęcony prezentacji teatrów plenerowych. Szczególnie ceniony jest - również w świecie - dorobek Poznania w dziedzinie muzyki poważnej. Odbywają się tu Międzynarodowe Konkursy Skrzypcowe im. Henryka Wieniawskiego. Stąd pochodzą - cieszące się dużą renomą, także poza krajem - 3 chóry chłopięce i męskie: "Poznańskie Słowiki", "Poznański Chór Chłopięcy", Poznański Chór Katedralny oraz Orkiestra Kameralna "Amadeus". Ciekawe ekspozycje oferują liczne muzea (33) oraz galerie sztuki. Bogactwo charakteryzuje również życie kulturalne innych miast regionu. W Kaliszu i Gnieźnie działają teatry dramatyczne. Znane są "Kaliskie Spotkania Teatralne" oraz organizowany w tym mieście Międzynarodowy Festiwal Pianistów Jazzowych i Festiwal Teatrów Ulicznych "La Strada". Popularnością cieszą się koncerty Kaliskiej Orkiestry Symfonicznej oraz festiwale chopinowskie w Antoninie. Do ciekawych imprez należą Międzynarodowe Targi Inicjatyw Teatralnych w Pile oraz Dziecięcy Festiwal Piosenki i Tańca w Koninie.

Na obszarze całego województwa kultywuje się tradycje folklorystyczne. Do największych ośrodków kultury ludowej należą Szamotuły, Krobia, Włoszakowice oraz Wągrowiec. Województwo wyróżnia się bogatym dziedzictwem kultury materialnej w postaci zabytków architektury sakralnej i świeckiej. Szczególnie cenne są pozostałości budowli przedromańskich i romańskich z okresu powstawania państwa polskiego. Należą do nich zabytki Poznania, Gniezna oraz rezerwaty archeologiczne w Gieczu i na Ostrowie Lednickim koło Gniezna, a także na Zawodziu w Kaliszu. Dużą atrakcję turystyczną stanowi "Szlak Piastowski", łączący Poznań i Gniezno - pierwsze stolice Polski. W Poznaniu do najcenniejszych zabytków zalicza się katedra z grobami pierwszych polskich władców, wspaniały kościół farny oraz ratusz - najokazalsza świecka budowla renesansowa na północ od Alp. Tysiącletnią historię ma katedra w Gnieźnie - miejsce koronacji pięciu polskich królów. Jest to również miejsce kultu Św. Wojciecha z unikatowymi zabytkami sztuki sakralnej w skali europejskiej.

źródło: www.wielkopolska-region.pl