wsiepolskie.pl

Encyklopedia Wsi i Regionów

Województwo

dolnośląskie
 • MDP na obozie szkoleniowym
 • Most nad Bobrem
 • Przystań nad Bobrem
 • Dożynki wiejskie 2015
 • Peregrynacja obrazu św.Józefa
 • Gminne dożynki 2015
 • Dożynki gminne 2015
 • Pałac w Bożkowie
 • Pałac w Bożkowie
 • Bożków - lato
 • Bożków - początek jesieni
 • Bożków - jesień
 • Bożków - wiosna
 • Leśniczówka Bożków
 • Pałac w Bożkowie
 • Kościół pw. św. Piotra i Pawła
 • Kościół pw. św. Piotra i Pawła
 • Kościół pw. św. Piotra i Pawła
 • Kościół pw. św. Piotra i Pawła
 • Kościół pw. św. Piotra i Pawła
 • Kościół pw. św. Piotra i Pawła
 • Kościół parafialny pw. św. Piotra i Pawła
 • Panorama Bożkowa
 • Stara rycina (Lata 1850-1862)
 

Herb

WOJEWÓDZTWO DOLNOŚLĄSKIE


Mapa Polski - województwo Dolnośląskie

 

 

Stolica województwa: Wrocław
Obszar: 19 947 km²
Ludność ogółem: 2 876 627 mieszk. (GUS 2009 r.)
• w miastach 2 021 634
• na wsi 854 993
Większe miasta: Wrocław, Głogów, Legnica, Jelenia Góra, Wałbrzych, Lubin, Bolesławiec, Oleśnica, Kłodzko, Zgorzelec, Oława, Lubań
Gęstość zaludnienia: 144 mieszk./km²
Urbanizacja 70,6%
Powiaty ogółem: 30
• powiaty grodzkie 4
• powiaty ziemskie 26
Gminy ogółem: 169
• gminy miejskie 36
• gminy miejsko - wiejskie 54
• gminy wiejskie 79
Tablica rejestracyjna: D

 

GUS Województwo Dolnośląskie - Statystyczny portret terytorium

Statystyczne Vademecum Samorządowca - innowacyjna publikacja opracowana przez Główny Urząd Statystyczny, przedstawia statystyczne portrety jednostek terytorialnych naszego kraju.
czytaj więcej

 

Strategiczne położenie regionu podkreśla sąsiedztwo Czech i Niemiec oraz skrzyżowanie odwiecznych szlaków handlowych wschód-zachód oraz północ-południe, które po dziś dzień stanowią kluczowe arterie komunikacyjne Europy.Dolny Śląsk to region położony w centrum Europy, w dolinie Odry, u stóp majestatycznych Sudetów. To kraina wielu możliwości, przyciągająca pięknem krajobrazu i bogactwem przyrody, licznymi zabytkami i uzdrowiskami, ciekawą ofertą edukacyjną oraz gospodarczą.

Przepływająca przez Dolny Śląsk rzeka Odra jest jednym z symboli regionu - łączy w sobie znaczenie komunikacyjne z walorami przyrodniczymi. Stanowi doskonałą drogę tranzytową pomiędzy Dolnym Śląskiem a bałtyckimi portami morskimi i poprzez sieć kanałów z całym systemem śródlądowych dróg wodnych Europy. Charakter regionu kształtował się przez setki lat skomplikowanej, choć interesującej, wielonarodowej historii. W tych warunkach wykształciła się dzisiejsza otwarta na świat, innowacyjna i przedsiębiorcza społeczność, świadoma swojego europejskiego dziedzictwa.

Wizytówką Dolnego Śląska jest jego stolica - Wrocław. To ponad 600 tysięczne miasto nieprzypadkowo uznawane jest obecnie za jedno z najmodniejszych w Polsce. Pretendując do rangi europejskiej metropolii stanowi prężny ośrodek gospodarczy, administracyjny, kulturalny i edukacyjny. Goście odwiedzający miasto podziwiają bogactwo zabytków architektury i unikalną atmosferę miasta.

Atutem Dolnego Śląska jest nowoczesna i dynamicznie rozwijająca się gospodarka, łącząca tradycje przemysłowe z najnowszymi technologiami. Rozwój gospodarczy regionu opiera się głównie na wysokokwalifikowanych, wykształconych zasobach ludzkich, bogactwach naturalnych regionu oraz inwestorach, którzy docenili stworzone tu możliwości osiągnięcia sukcesów w biznesie. Dodatkowo, dogodne warunki do inwestowania stwarzają strefy przemysłowe, parki technologiczne. Dolny Śląsk jest zagłębiem motoryzacyjnym, przodującym producentem wyrobów porcelanowych i kryształowych, farmaceutycznych i elektronicznych, ważnym węzłem komunikacyjnym - drogowym, kolejowym, lotniczym, wodnym.

To tutaj ma swoją siedzibę holding KGHM Polska Miedź S.A - lider na światowych rynkach miedzi. Klimat przyjazny inwestorom sprawia, że na Dolnym Śląsku działa wiele podmiotów gospodarczych z kapitałem zagranicznym. Zlokalizowane są tu m.in: Toyota, Volvo, Volkswagen, Bosch, PepsiCo, McCain, SCA, ABB, IKEA, 3M, BP, Shell, Allied Irish Bank PLC, ARS, Cargill, McDonald's, GKN oraz wiele innych znanych koncernów międzynarodowych. Dynamiczny rozwój gospodarki regionu wspomagają liczne instytucje otoczenia biznesu.

Przenikające się przez stulecia na dolnośląskiej ziemi wpływy różnych kultur pozostawiły bogate zasoby zabytków oraz innych świadectw kultury materialnej, w tym tysiące zabytkowych budowli, obiektów i zespołów urbanistycznych.

Dolny Śląsk to ziemia murowanych warowni, twierdz i zamków, które powstawały tu od średniowiecza. Na uznanie zasługują takie jak Książ - jeden z największych w Polsce, czy zamek Czocha, a także kilka zabytkowych ruin, np. w Bolkowie i Chojniku. Znajduje się tu również wiele zabytków architektury sakralnej. Goszczący na ziemiach dolnośląskich od XII wieku zakon cystersów pozostawił po sobie tak wspaniałe opactwa i zespoły klasztorne, jak: największy w Europie zespół poklasztorny w Lubiążu, opactwa w Krzeszowie i Henrykowie. Perłą wśród dolnośląskich zabytków są, wpisane na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO, Kościoły Pokoju w Świdnicy i Jaworze.

Wyjątkowym zabytkiem jest Świątynia Wang w Karpaczu. Przeniesiona w XIX w. z Norwegii stanowi dobrze zachowany przykład wczesnośredniowiecznej kultury Wikingów. Magnesem przyciągającym turystów są także pieczołowicie odrestaurowane centra dolnośląskich miast, z piękną wrocławską starówką i Ostrowem Tumskim na czele, liczne gotyckie, renesansowe i barokowe kościoły, pałace i dwory oraz interesujące obiekty i konstrukcje modernistyczne, cechujące się wartościami artystycznymi i historycznymi europejskiej rangi.

Dolny Śląsk znany jest ze swoich wód mineralnych. Znane od średniowiecza przyciągały już w XVIII i XIX wieku licznych kuracjuszy z całej Europy. Usytuowanych zostało tutaj kilkanaście uzdrowisk o zróżnicowanych ofertach leczniczych. Dolnośląskie uzdrowiska mają niepowtarzalny mikroklimat, sprzyjający także wypoczynkowi i rekreacji. Wody zdrojowe wspomagają leczenie wielu dolegliwości, takich jak reumatyzm, nerwobóle, choroby serca, skóry, układu krążenia, choroby układu trawiennego i inne. Pięknie położone miasteczka, oprócz walorów uzdrowiskowych, posiadają także ciekawą ofertę kulturalną i turystyczną. Główne ośrodki uzdrowiskowe na Dolnym Śląsku to: Zespół Uzdrowisk Kłodzkich (Kudowa Zdrój, Polanica Zdrój, Duszniki Zdrój), Lądek Zdrój, Cieplice Zdrój, Świeradów i Czerniawa Zdrój.

Miejsca te od dawna cenione są przez rzesze spragnionych kontaktu z naturą i myślących o swoim zdrowiu kuracjuszy oraz turystów polskich i zagranicznych. Urozmaicony krajobraz i warunki klimatyczne Dolnego Śląska dają wspaniałe możliwości rozwoju aktywnej turystyki. Bogactwem turystycznym regionu są Sudety, z najwyższym szczytem Śnieżką - 1602 m n.p.m.

Walory te przyciągają zarówno amatorów wspinaczki skałkowej, wycieczek górskich - pieszych i rowerowych jak i dyscyplin narciarskich i innych sportów zimowych. Możliwość realizowania swoich pasji mają także kajakarze oraz miłośnicy sportów lotniczych.

Dolny Śląsk posiada wiele ośrodków naukowych i akademickich, począwszy od najstarszych i najbardziej znanych, po powstające w różnych miastach regionu filie i oddziały oraz wyższe szkoły niepubliczne. Główne ośrodki akademickie Dolnego Śląska takie jak, szczycący się 300 letnią historią Uniwersytet Wrocławski czy Politechnika Wrocławska, znajdują się od lat w czołówce polskich uczelni wyższych. Obecnie na Dolnym Śląsku działa 26 szkół wyższych, w których kształci się ponad 150 000 studentów. Ponadto znajdują się także inne placówki naukowe i badawczo-rozwojowe.

Dolnośląskie placówki naukowe ściśle współpracują z gospodarką dając jej wsparcie technologiczne i innowacyjne, zwłaszcza w dziedzinie nowoczesnych technologii. Dolny Śląsk jest terenem rozlicznych awangardowych i nowatorskich dokonań artystycznych. Takie postacie jak Jerzy Grotowski i jego Teatr Laboratorium, Tadeusz Różewicz, Henryk Tomaszewski i jego Teatr Pantonimy to twórcy światowego formatu. Słynne są przedstawienia operowe wystawiane przez Operę Dolnośląską - m.in. wielkie monumentalne widowiska plenerowe "Gioconda", "Aida", "Carmina Burana" Od lat wielką renomą cieszą się międzynarodowe festiwale :"Wratislavia Cantans", "Międzynarodowy Festiwal Chopinowski" w Dusznikach Zdroju. Na co dzień działa w regionie kilkadziesiąt muzeów, a także liczne galerie, teatry i filharmonie.

źródło: www.karkonosze.ws

Wizytówki

Więcej wizytówek »