wsiepolskie.pl

Encyklopedia Wsi i Regionów

Gmina

śląskie / żywiecki / Czernichów


GMINA CZERNICHÓW
(powiat żywiecki)


Gmina Czernichów leży w północnej części powiatu żywieckiego na terenie Beskidu Małego, nad malowniczymi przełomami rzeki Soły. W skład gmin wchodzą cztery sołectwa; Czernichów, Tresna, Międzybrodzie Bialskie i Międzybrodzie Żywieckie. Gmina zajmuje powierzchnię 56,40 km2. Na jej terenie mieszka ok. 6,6 tys. ludności, a na 1 km2 przypada 118 osób. Saldo migracji na 1000 ludności wynosi 3,54%.

Gmina posiada sieć wodociągową, z której w 2009 r. korzystało 41% ludności i sieć kanalizacyjną, z której korzystało 57% ludności.

Na 10 tys. ludności w końcu 2009 r. przypadało w gminie 950 podmiotów gospodarczych zarejestrowanych w rejestrze REGON.

Gmina Czernichów posiada wiele atrakcji turystycznych. Dzięki zbudowanym na rzece Sole zaporom/elektrowniom powstały przepięknie położone sztuczne jeziora Międzybrodzkie i Żywieckie. W 1978 r. na górze Żar zbudowano zbiornik wodny, a wewnątrz góry podziemną elektrownię szczytowo-pompową o największym na świecie spadzie wody. Elektrownia ta jest unikalnym w skali światowej obiektem energetycznym. U podnóża góry Żar znajduje się szkoła szybowcowa.

Góry, woda i lasy to wizytówka gminy Czernichów. Lasy pokrywają ponad 60% jej powierzchni. Na terenie gminy znajduje się 12 obiektów zbiorowego zakwaterowania, w których w 2009 r. udzielono prawie 53 tys. noclegów.(GUS)


GUS
Gmina Czernichów  - Statystyczny portret terytorium

Statystyczne Vademecum Samorządowca - innowacyjna publikacja opracowana przez Główny Urząd Statystyczny, przedstawia statystyczne portrety jednostek terytorialnych naszego kraju.
czytaj więcej

Wizytówki